09 maja 2024, Imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Nagrody i wyróżnienia

W ramach rekrutacji przyjmujemy do szkoły tylko takich uczniów, którzy mają swoje pasje. W trakcie spotkania egzaminacyjnego udawadniają nam, że sami z siebie zajęli się jakąś sferą otaczającej ich rzeczywistości i ją "studiują", a często twórczo zmieniają; czyli - są ludźmi sukcesu.

W szkole stwarzamy warunki osiągania sukcesu, wiedząc że droga do niego usiana jest przeszkodami. Aby osiągnąć sukces trzeba wielokrotnie przegrać.  Aby te upadki mniej bolały, aby były ważnym doświadczeniem, mobilizującym do dalszego rozwoju, kształtujemy przyjazne warunki dla rozwoju osobowości. Uczniowie mają podobnych do siebie uczniów-pasjonatów z różnych dziedzin. W nauczycielach dostrzegają  partnerów w kształtowaniu charakteru. Powstaje swoista wspólnota w dążeniu do rozwoju i samokształcenia. Ujawnia się to przede wszystkim przez to, że uczniowie u nas przestają bać się szkoły, przestają bać się popełniania błędów. Dzięki temu nabywają umiejętności współpracy z ludźmi, dokonują wyboru przyszłej drogi życia.  

Wielu uczniów w trakcie licealnej nauki ma inne absorbujące zajęcia: występuje w filmach, gra w teatrze, uczęszcza do szkół muzycznych, wyczynowo uprawia sport. Wymaga to od nich heroicznej pracy, przy 18 obowiązkowych przedmiotach. Podobnych do nich "bardzo zapracowanych młodych ludzi" (jak ich określamy), jest kilkunastu. Dostrzegamy ich, mobilizujemy, pomagamy im,  indywidualizując nauczanie, nagradzając nie tylko za sukcesy, lecz także za włożony trud.

Każdego roku kilkoro uczniów próbuje swoich sił w olimpiadach przedmiotowych i innych konkursach czy zawodach.  Wiadomo, że trudno jest dotrzeć do finałów, ale my cieszymy się ze wszystkich startów i nagradzamy każdego uczestnika zgodnie z naszym systemem oceniania.

Działa u nas blisko 10 kół zainteresowań i bierze w nich udział większość naszych uczniów, czasem także uczniowie innych szkół.

Podejmujemy się realizacji licznych pozalekcyjnych programów edukacyjnych. Uczestniczy w nich czasem kilka osób, czasem cała klasa, rocznik, cała szkoła. Efektem są spektakle, filmy, wydarzenia sportowe podpisane z imienia i nazwiska przez ich twórców - uczniów i nauczycieli.  

Najaktywniejsi uczniowie mają szansę otrzymania z chwilą odbierania świadectwa ukończenia liceum zaświadczenia o ukończeniu Studium Wiedzy o Kulturze. Między innymi dlatego bezpośrednio po opuszczeniu naszych progów, osiągają oni sukcesy nie tylko na wyższych uczelniach, ale także w samodzielnej działalności.

Z naszymi absolwentami nie tracimy kontaktu. Niektórzy odbywają u nas praktyki nauczycielskie czy prowadzą badania naukowe, a także uczą kolejne roczniki, np. prawa, języka francuskiego, plastyki, historii sztuki, wiedzy o kulturze, fotografii.

Z okazji szkolnych świąt wręczamy nasze nagrody: statuetkę ZŁOTY GROT, DĘBOWY TABORET i LAUR 21 SLO.

 

Wybitni absolwenci naszej szkoły mają szansę otrzymania przyznawanej co parę lat nagrody

Dębowy Taboret.  


Złoty Grot  
przyznawany jest osobie, którą nasi uczniowie i Kapituła uznają za autorytet dla młodzieży.


Laur 21 SLO
przyznawany jest za szczególne zasługi dla szkoły.

Statuetki Złotego Grota i Dębowego Taboretu są projektu Andrzeja Renesa (na zdjęciu), a Lauru 21 SLO - naszego, jeszcze wówczas ucznia, Aleksandra Barona.